Jak zmniejszyć koszty zużycia wody w rodzinnej łazience?
Jak zmniejszyć koszty zużycia wody w rodzinnej łazience?

Duża rodzina to duże wydatki. Niektóre jednak można skutecznie obniżyć, kształtując prawidłowe nawyki od najmłodszych lat oraz wymieniając przestarzałe, nieekonomiczne urządzenia na nowe. Zmiany warto rozpocząć od łazienki.

Jak zmniejszyć koszty zużycia wody w rodzinnej łazience?

Czy wiesz, że:

  • 1/3 ludności na świecie cierpi z powodu niedostatku wody?
  • Zużywamy 127% więcej wody niż nasi dziadkowie?
  • Jeśli nie zakręcamy kranu podczas mycia zębów, to marnujemy nawet 16 litrów wody?

Marnowanie wody jest zjawiskiem powszechnym w polskich domach. Czy można obniżyć comiesięczne rachunki za wodę bez uszczerbku dla komfortu życia i konieczności zrezygnowania z kąpieli w wannie? Oczywiście!

Akrylowa wanna utrzymuję temperaturę wody

Trudno wyobrazić sobie kąpanie pod prysznicem niemowlaka czy nawet kilkulatka. Dla dużej rodziny wanna jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem niż kabina prysznicowa. Jeśli dzieci są małe, można kąpać je razem. Wspólna zabawa w wodzie to duża frajda dla maluchów. Komfortową i ekonomiczną kąpiel zapewni nowoczesna wanna narożna (np. CERSANIT Kaliope 170 cm) lub model wolnostojący (np. Massi Longe 180 cm), wykonane z akrylu. Akrylowa powierzchnia wanny długo utrzymuje temperaturę wody, co pozwala uniknąć jej ciągłego dolewania w trakcie kąpieli. Przestronne, ergonomiczne wnętrze i centralnie ulokowany odpływ umożliwiają wygodną eksploatację wanny przez dwóch, a nawet trzech małych użytkowników jednocześnie.

Kluczowa przewaga baterii termostatycznych

Wysokiej jakości baterie to podstawa ekonomicznego użytkowania rodzinnej łazienki. Utrzymywanie stałej temperatury wody umożliwiają baterie termostatyczne. Gwarantują one przyjemnie ciepłą kąpiel bez obaw o poparzenie czy marnowanie zbyt gorącej wody. Bateria umywalkowa powinna być wyposażona w perlator napowietrzający (jak w przypadku wszystkich produktów marki Massi), który obniża zużycie wody w sposób nieodczuwalny dla użytkownika. Nie lekceważmy problemu kapiącej wody! Cieknący kran oznacza utratę ok. 10 000 litrów wody rocznie przy założeniu, że co sekundę spada z niego zaledwie 1 kropla.

Wymień starą spłuczkę na nowoczesną

W niektórych miejscowościach w Polsce koszt odprowadzenia ścieków przewyższa opłatę za wodę bieżącą. Przyjrzyjmy się urządzeniom sanitarnym, które przez duże rodziny używane są minimum kilkanaście razy dziennie. Spłuczki starego typu zużywają nawet 3x więcej wody niż nowoczesne modele. Uwalniają one zasób całego zbiornika naraz, bez względu na faktyczne zapotrzebowanie, albo wymagają ciągłego naciskania na mechanizm, pozbawiając nas kontroli nad zużyciem wody. Obecnie stosowane są ekonomiczne systemy spłukiwania wody 3/6 litra. Oszczędność wody gwarantuje również innowacyjny, kropelkowy system spłukiwania wody, dostępny we wszystkich urządzeniach sanitarnych marki Massi. W miskach WC z zamkniętym kołnierzem spłukiwania, woda wydostaje się ze zbiornika maleńkimi otworkami, ulokowanymi pod krawędzią miski na całym jej obwodzie.

Zwróć uwagę na powłokę antybakteryjną ceramiki

Łazienka wielodzietnej rodziny dużo szybciej się brudzi, a jednocześnie wymaga zachowania szczególnie wysokiego poziomu higieny. Czyszczenie łazienki pochłania nasz czas, energię, środki chemiczne i wodę. Wymieniając wyposażenie łazienkowe na nowe, stawiajmy na produkty z powłoką antybakteryjną, która zapewnia długotrwałą czystość i wysoki połysk. Do umycia ceramiki z powłoką antybakteryjną wystarczy niewielka ilość ciepłej wody. Podobnie baterie umywalkowe, prysznicowe i wannowe mogą być wyposażone w technologie zapobiegające gromadzeniu się kamienia. To oszczędność i wygoda dla Was wszystkich.

Zakręć wodę podczas mycia zębów

Sprawdzajmy, czy podczas mycia zębów przez dzieci kran nie jest odkręcony. W ciągu zaledwie 12 sekund z wylewki wydostaje się ok. 1 litr wody, a zęby szczotkujemy średnio 3 minuty! Rozmawiajmy o skutkach marnowania wody – podobnie, jak żywności. Uczmy dzieci, że toaleta to nie śmietnik. Nie wyrzuca się do niej m.in. zużytych chusteczek czy ręczników papierowych, bo do ich usunięcia potrzeba ogromnej ilości wody. Pomóżmy swoim dzieciom uwierzyć w to, że mają realny wpływ nie tylko na domowe oszczędności, ale przede wszystkim na przyszłość planety.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl