
Wybór baterii kuchennej powinien być podyktowany co najmniej kilkoma kryteriami, m.in. funkcjonalnością, estetyką i ekonomią użytkowania. Najczęściej spotykana w polskich kuchniach jest znana i sprawdzona, ścienna bateria kuchenna. Z kolei w projektach nowoczesnych wnętrz stosowana jest na ogół stojąca bateria kuchenna, a także podtynkowa bateria kuchenna, która umożliwia efektowne zabudowanie wszystkich połączeń. Sprawdźmy, czym dokładnie różnią się te trzy rozwiązania oraz jaką baterię kuchenną wybrać, by służyła domownikom przez lata.
Ścienna, podtynkowa czy stojąca?
Baterię kuchenną możemy zamocować w trzech miejscach – na zlewozmywaku, na blacie lub na ścianie. Stojąca bateria kuchenna wymaga uprzedniego wykonania w zlewozmywaku albo w blacie odpowiedniego otworu. W pierwszym przypadku, możemy zaopatrzyć się od razu w zlew z gotowym otworem. Jeśli jednak chcemy postawić baterię na blacie, co jest znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem, trzeba będzie wyciąć otwór samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowca. Z kolei ścienna bateria kuchenna to wariant tradycyjny, klasyczny, ponadczasowy i uniwersalny, stąd nadal jest bardzo często wybierany przez Polaków. Mocuje się ją bezpośrednio do instalacji wodnej wyprowadzonej ze ściany.
[product category_id="57" limit="4" onlyAvailable="true"]
To rozwiązanie tanie i łatwe do ewentualnej wymiany, ponieważ wszystkie części znajdują się „na wierzchu”. Wysokiej jakości zlewozmywakową baterię ścienną kupimy już za niespełna 100 zł. W nowopowstałych domach, mieszkaniach czy apartamentowcach raczej nie jest już stosowana. Trzecią opcją są modele podtynkowe, które umożliwiają całkowite ukrycie przyłączy wodociągowych pod tynkiem, zapewniając pomieszczeniu elegancki, minimalistyczny wygląd. Na widoku zostają tylko uchwyt/-y oraz wylewka, zaprojektowane zgodnie z nowoczesnymi trendami. Brak zbędnych elementów „na zewnątrz” to duże ułatwienie. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu na utrzymanie kranu w czystości. Należy jednak liczyć się z wyższymi wydatkami. Podtynkowa bateria kuchenna będzie droższa niż model ścienny, a jej montaż może wymagać zatrudnienia fachowca. Ostateczna decyzja, który wariant wybrać, zależy przede wszystkim od założonego budżetu, aranżacji wnętrza oraz indywidualnych preferencji.
Bateria zlewozmywakowa DEANTE Primo
Czy design ma znaczenie?
Oczywiście! Bateria stanowi istotny element aranżacji wnętrza. Spełnia dzisiaj nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Aby zapewnić kuchni spójny wystrój, należy znaleźć model zaprojektowany w odpowiednim stylu. Przykładowo, stojąca bateria kuchenna o subtelnych, zaokrąglonych liniach (np. w kształcie litery U) doskonale wkomponowuje się w klasyczne wnętrza. Z kolei baterie o prostej, minimalistycznej, geometrycznej formie – bez żadnych zdobień, idealnie sprawdzają się w nowoczesnych przestrzeniach. Natomiast do kuchni retro i eklektycznych polecane są stylizowane modele dekoracyjne. Producenci armatury kuchennej oferują ogromny wybór wzorów, co ułatwia zakup optymalnego rozwiązania. Ciekawą propozycją są baterie w innym kolorze niż srebrny, błyszczący chrom. Do wyboru pozostają m.in. odporna na zarysowania powłoka granitowa czy niezwykle trwała, ale droga powłoka ceramiczna. W sklepach znajdziemy ponadto modele złote, czarne, czerwone, a nawet limonkowe. Do wyboru, do koloru – dosłownie.
Bateria zlewozmywakowa DEANTE Nemezja – grafit
Ile uchwytów powinna mieć bateria kuchenna?
Na rynku dostaniemy baterie z jednym oraz z dwoma uchwytami regulującymi ciśnienie i temperaturę wody. O tym, które rozwiązanie okaże się lepsze w Twojej kuchni, zdecyduj sam. Dla jednej osoby wygodniejsza będzie bateria z jednym uchwytem, a dla drugiej z dwoma uchwytami. Najpopularniejsze są modele jednouchwytowe, które pozwalają w prosty sposób (jedną ręką) regulować siłę i temperaturę strumienia wody, co pomaga ograniczyć ilość generowanych ścieków. W przypadku baterii dwuuchwytowej mamy do dyspozycji dwa osobne kurki - do zimnej i do ciepłej wody. Taki kształt przybrać może nie tylko prosta, niedroga, klasyczna armatura, ale również nowoczesna, ekskluzywna stojąca bateria kuchenna.
Bateria zlewozmywakowa DEANTE Lucerna - dwuuchwytowa
Jaka bateria będzie oszczędna?
Jeśli chcemy ograniczyć zużycie wody, a tym samym zmniejszyć wysokość rachunków, powinniśmy zainwestować w wysokiej jakości baterię, zaopatrzoną w perlator eko. To malutkie sitko znajdujące się na końcu wylewki, które napowietrza wodę, znacząco zmniejszając jej zużycie, przy czym w ogóle nie odczuwamy, że z kranu wypływa mniej wody. Ekonomiczna bateria jest konieczna, jeśli nie korzystamy ze zmywarki albo mimo jej posiadania, często myjemy naczynia ręcznie (np. butelki niemowlęce, garnki etc.). W perlator napowietrzający wyposażona może być zarówno stojąca bateria kuchenna, jak i modele ścienne.
Bateria zlewozmywakowa DEANTE Gardenia z perlatorem Aerator Neoperl
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania baterii kuchennej ma kształt i funkcjonalność wylewki. Wylewka może być mała lub duża, wysoka lub niska, prosta lub łukowata, wyciągana i/lub obrotowa. Wysoka wylewka znacząco ułatwia zmywanie dużych naczyń (np. garnków) i nalewanie wody do dużych pojemników (np. wazonu, konewki czy butelek). Stojąca bateria kuchenna może posiadać wyciąganą wylewkę, dzięki której bez problemu dotrzemy do wszystkich zakamarków zlewozmywaka i mytych naczyń (także znajdujących się poza komorą zlewu) oraz unikniemy rozchlapywania wody. Jej zasięg wynosi na ogół 120-150 cm. Wygodna będzie także wylewka obrotowa oraz wylewka składająca się z kilku odcinków połączonych ruchomymi przegubami. Serce baterii, czyli głowica, powinna być ceramiczna, a nie plastikowa. Słabej jakości elementy mogą spowodować, że kran szybko zacznie przeciekać. Praktycznym, chociaż rzadko stosowanym w polskich kuchniach rozwiązaniem, jest termostat. Wystarczy jednorazowa konfiguracja baterii termostatycznej, by już po sekundzie z wylewki wypływał strumień o idealnej temperaturze. W ten sposób oszczędzamy wodę i nie musimy się martwić o poparzenie dłoni podczas zmywania.
Bateria zlewozmywakowa ASTER z wyciąganą wylewką
Zobacz również inne nasze przewodniki: