
Urządzenie małej łazienki w komfortowy sposób to nie lada wyzwanie. Z myślą o nieustawnych pomieszczeniach producenci tworzą miski WC o specjalnych, kompaktowych wymiarach. Jaką miskę WC wybrać, aby na kilku metrach kwadratowych stworzyć fajną łazienkę?
Estetyka fajnej łazienki
W małych łazienkach powinniśmy unikać nietypowych kolorów i wyszukanych kształtów oraz starać się, by różnymi trikami aranżacyjnymi optycznie powiększyć przestrzeń. Najlepiej sprawdzi się klasyka – śnieżnobiała ceramika i ponadczasowa forma (opływowa lub geometryczna). Na rynku znaleźć można miski WC o wielu różnych wzorach, co znacząco ułatwia urządzenie fajnej łazienki. Najczęściej wybieranym stylem przy małych powierzchniach jest minimalizm. Pozwala on osiągnąć w łazience naprawdę fajny efekt. Przy okazji, minimalistyczne pomieszczenia łatwiej jest utrzymać w czystości.
Stojąca vs wisząca
Podczas zakupu ceramiki sanitarnej częstym dylematem jest wybór pomiędzy modelem stojącym a podwieszanym. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Miski wiszące, mocowane na stelażach ukrytych w ścianie, ułatwiają utrzymanie podłogi w czystości i wyglądają wyjątkowo elegancko, jednak są nieco trudniejsze i droższe w montażu. Przestrzeń powstałą nad stelażem można sprytnie wykorzystać jako dodatkową półkę. To bardzo funkcjonalne i fajne rozwiązanie, które jest szczególnie doceniane w małych łazienkach.
Dedykowane rozwiązania
Należy pamiętać, że fajna łazienka jest przede wszystkim komfortowa w użytkowaniu, stąd tak ważne są w niej zasady ergonomii. Odległość miski toaletowej (bocznej krawędzi) od ściany powinna wynosić minimum 15-20 cm. Odległość miski toaletowej (przedniej krawędzi) od ściany naprzeciwko powinna wynosić co najmniej 90 cm. Standardowe wymiary ubikacji wynoszą ok. 55 cm długości i ok. 40 cm szerokości. Aby zyskać dodatkową przestrzeń, warto sięgnąć po specjalną, kompaktową propozycję dla właścicieli małych łazienek. Pomniejszona miska WC może być mniejsza nawet o 5 cm (np. model Decos Mini), co znacząco podniesie jakość eksploatacji pomieszczenia i samego urządzenia.