Jaki blat wybrać do umywalki wpuszczanej w blat?
Jaki blat wybrać do umywalki wpuszczanej w blat?

Umywalka CERSANIT Ontario wpuszczana w blat

Umywalka wpuszczana w blat to niezawodne, wysoce funkcjonalne rozwiązanie, wciąż bardzo popularne w polskich domach. Umywalka blatowa jest łatwa do utrzymania w czystości i odporna na uszkodzenia. Dzięki dyskretnie zabudowanej misie, uwaga gości może być kierowana na pozostałe elementy wyposażenia łazienki. Aby stworzyć użyteczną i efektowną strefę umywalkową, należy dobrze przemyśleć zakup nie tylko samego modelu umywalki, ale również odpowiedniego blatu, w który ma zostać wpuszczona. Podpowiadamy, jaki blat do łazienki wybrać.

Umywalka CERSANIT Ontario wpuszczana w blat

Umywalka CERSANIT Ontario wpuszczana w blat / K669-002

Wpuszczana w blat czy podblatowa?

Zakup umywalki ma istotne znaczenie w kontekście aranżacji łazienki i jej funkcjonalności oraz wyboru blatu. Jeśli podjęliśmy decyzję o montażu umywalki w blacie, do wyboru pozostają zasadniczo dwie opcje – umywalka wpuszczana w blat i model podblatowy. Brzmi podobnie. Czym zatem się różnią i który wariant lepiej sprawdzi się w naszej łazience? Już wyjaśniamy. Obie wersje zapewniają sporo dodatkowej przestrzeni na przechowywanie kosmetyków czy akcesoriów oraz są powszechnie wykorzystywane w projektach nowoczesnych łazienek. Modele podblatowe montowane są dokładnie na równi z szafką/blatem – tak, że ich ranty są niewidoczne. W przypadku wersji wpuszczanej w blat, krawędź wystaje ponad jego poziom. W związku z tym, modele wpuszczane w blat często sprzedawane są w zestawie z szafką, ponieważ otwór musi być precyzyjnie wymierzony i wycięty. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać go w niezależnie wybranym meblu (samodzielnie albo z pomocą fachowca). Werdykt? Wybór danego modelu umywalki zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i gustów. Oferta producentów umywalek jest obecnie na tyle szeroka, że każdy bez problemu znajdzie optymalne rozwiązanie.

Umywalka podblatowa

Umywalka podblatowa (brak wystających rantów)

Zalety umywalek wpuszczanych w blat

Umywalka wpuszczana w blat doskonale komponuje się z szafką, w której można ukryć rury odpływowe i syfon. Niestety, odbywa się to kosztem miejsca do przechowywania rzeczy (brak wolnej przestrzeni na poziomie pierwszej szuflady). Z drugiej strony, zabudowanie elementów montażowych ułatwia sprzątanie i eliminuje osadzanie się zabrudzeń. Jeśli mimo wszystko, po otwarciu szafki nie chcemy patrzeć na nieestetyczne, plastikowe części instalacji, warto zamocować syfon dekoracyjny, chromowany. Dzięki zwiększonej głębokości modelu wpuszczanego w blat, wykonywanie codziennych czynności higienicznych jest wygodniejsze, a powierzchnia blatu jest lepiej chroniona przed zachlapaniem niż w przypadku wersji podblatowej, pozbawionej rantów. Niskie, szerokie krawędzie w niektórych modelach generują dodatkową przestrzeń na kosmetyki i drobne akcesoria - bezpośrednio na umywalce. Wpuszczenie w blat zapewnia wzmocnioną ochronę ceramiki przed obiciami, zarysowaniami i innymi uszkodzeniami. Jedną z istotnych zalet modelu blatowego jest także niewielka ilość zajmowanego miejsca w łazience, co czyni go znakomitą propozycją do małych pomieszczeń, np. w blokach, biurach czy obiektach noclegowych. Nie przytłacza aranżacji.

Umywalka wpuszczana w blat szklana Vetro

Umywalka wpuszczana w blat szklana Vetro Black 70 cm

 

Jaki blat wybrać?

Blat do łazienki powinien być dostosowany do warunków panujących w pomieszczeniu oraz zostać odpowiednio zabezpieczony przed niszczącym działaniem wody i kosmetyków – niezależnie od materiału, z którego jest zrobiony. Nad wyborem blatu warto zastanowić się już na etapie projektowania wnętrza. Przez niewłaściwie dobrany czy źle zaimpregnowany blat pod umywalkę narażamy się na niepotrzebne koszty i czasochłonne naprawy. Ważne, by mocowany blat był łatwy w czyszczeniu, ponieważ będzie się na nim gromadzić kurz i inne zabrudzenia (mydło, pasta do zębów, zacieki z wody etc.). Najczęściej wybierane są: blaty laminowane, drewniane, kamienne, konglomeratowe, a także szklane i stalowe. Wybór materiału i wzornictwa w dużym stopniu zależy od stylu, w jakim urządzamy łazienkę. Zarówno umywalka wpuszczana w blat, jak i sam blat, mogą mieć zupełnie różne kolory. Śnieżnobiała ceramika będzie dobrze wyglądać w zestawieniu z każdym materiałem, niezależnie od barwy i struktury powierzchni.

Umywalki wpuszczane w drewniany blat

Umywalki wpuszczane w drewniany blat/szafkę

Rodzaj blatu a montaż umywalki

Od materiału, z którego zrobiony jest nasz blat, zależy stopień trudności wykonania otworu pod umywalkę. Umywalka wpuszczana w blat często posiada dołączony przez producenta szablon, który ułatwia proces cięcia. Najłatwiej wyciąć otwór w miękkiej płycie laminowanej, jednak trzeba pamiętać, że po przerwaniu warstwy laminatu materiał traci na trwałości. Blaty kompozytowe są drogie, dlatego warto zlecić wykonanie w nich otworu fachowcowi. Przyjazny łazienkom jest blat drewniany. Wykonanie w nim otworu jest stosunkowo proste. Ważne, aby odpowiednio zabezpieczyć drewno przed wilgocią, kosmetykami i detergentami, inaczej szybko straci swój pierwotny urok. Wycinanie otworów w kamieniu naturalnym czy syntetycznym jest bardzo trudne oraz wymaga specjalistycznych umiejętności i narzędzi, dlatego zajmuje się tym na ogół kamieniarz. Decydując się na kamień, należy najpierw kupić umywalkę, a dopiero potem zlecić wykonanie blatu.

Umywalka wpuszczana w blat NEVE Catrin

Umywalka wpuszczana w blat NEVE Catrin 65 cm

Co zrobić, by blat długo nam służył?

Przede wszystkim, należy wybrać blat pod umywalkę wykonany z materiałów nadających się do łazienki. Istotne jest również, aby dokładnie uszczelnić punkty styku ceramiki z blatem silikonem sanitarnym. Unikniemy w ten sposób zamakania i gromadzenia się brudu. Należy ponadto dbać o regularną impregnację blatu – zwłaszcza w przypadku drewnianej i kamiennej konstrukcji. Umywalka wpuszczana w blat wykonany z wrażliwego na wilgoć (np. z drewna czy porowatych, higroskopijnych odmian kamienia) albo trudnego w czyszczeniu materiału (np. z ciemnego marmuru) powinna mieć możliwie szeroki rant. Dzięki temu, zminimalizujemy zawilgocenie powierzchni dookoła umywalki, unikniemy ryzyka pojawienia się przebarwień i pęknięć, a dodatkowo znacząco ułatwimy sobie sprzątanie. Drewnianym blatom można zapewnić kompletną ochronę przez zastosowanie impregnatu wnikającego w głąb drewna oraz nałożenie zewnętrznej powłoki (lakieru lub lakierobejcy z atestem higienicznym PZH). Wbrew pozorom, wrażliwy na wilgoć i tłuszcze jest także kamienny blat, dlatego wymaga dokładnej impregnacji. Na szczęście można go szybko odnowić u kamieniarza.

Zobacz również inne nasze przewodniki:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl