Jakie są rodzaje baterii umywalkowych?
Jakie są rodzaje baterii umywalkowych?

Każdy, kto urządza łazienkę, staje przed wyzwaniem zakupu baterii umywalkowej. Armatura pełni obecnie rolę zarówno użytkową, jak i dekoracyjną, dlatego musi być solidna, funkcjonalna, ekonomiczna i dopasowana do aranżacji całego pomieszczenia. Na szczęście oferta rynkowa jest bardzo różnorodna. Baterię możemy zamontować na ścianie, zamocować na umywalce, postawić na blacie albo schować pod tynkiem, zostawiając na widoku tylko wylewkę i uchwyt. Sprawdźmy, czym charakteryzują się baterie umywalkowe stojące, ścienne i podtynkowe oraz jakie są rodzaje wylewki do takich baterii.

Bateria umywalkowa stojąca wysoka DEANTE Gardenia

Bateria umywalkowa stojąca wysoka DEANTE Gardenia

Podziały baterii umywalkowych

Wiedząc, jakie są rodzaje armatury, łatwiej będzie nam podjąć trafną decyzję zakupową. Podstawowym kryterium podziału baterii umywalkowych jest sposób montażu. Pod tym względem, wyróżnić można:

  • baterie stojące - montowane na umywalce lub blacie, wysokie i niskie;
  • baterie ścienne - podtynkowe (nowoczesne) lub natynkowe (klasyczne);
  • baterie sufitowe - futurystyczne, raczej mało popularne w polskich domach;
  • baterie wolnostojące – montowane na posadzce (częściej łączone z wannami niż umywalkami).

[product category_id="53" limit="4" onlyAvailable="true"]

Najpopularniejsze są pierwsze dwa typy. Czym charakteryzują się baterie umywalkowe stojące, ścienne i podtynkowe, dowiecie się w dalszej części poradnika. Kolejny podział armatury umywalkowej wynika ze sposobu obsługi. Baterie mogę być:

  • jednouchwytowe (najpopularniejsze);
  • dwuuchwytowe (dla zwolenników klasycznych rozwiązań albo stylistyki retro);
  • bezdotykowe (bez uchwytów – z czujnikiem, zalecane do miejsc, w których wymagane jest zachowanie szczególnej higieny);
  • samozamykające (czasowe – często spotykane w obiektach komercyjnych i użyteczności publicznej).

Ze względu na wysokość, wyróżniamy baterie niskie - z krótkim korpusem, najczęściej montowane na umywalkach i wysokie – popularne w nowoczesnych projektach, mocowane na ogół na blacie/szafce obok umywalki nablatowej. Armatura umywalkowa różni się także pod względem rodzaju zastosowanej głowicy, a także materiału wykonania i sposobu wykończenia.

Bateria stojąca

Czym charakteryzują się baterie umywalkowe stojące, ścienne i podtynkowe? Zacznijmy od wariantu stojącego, który bardzo często spotykany jest w projektach nowoczesnych łazienek. Stojąca bateria umywalkowa wymaga uprzedniego wykonania w umywalce albo w blacie odpowiedniego otworu. W pierwszym przypadku, możemy od razu zaopatrzyć się w umywalkę z gotowym otworem. Jeśli jednak chcemy postawić armaturę na blacie (np. zestawiając wysoką baterię stojącą z umywalką nablatową), co przez wielu klientów uważane jest za rozwiązanie bardziej efektowne, trzeba będzie wyciąć na nią otwór - samodzielnie lub korzystając z pomocy fachowca. O ile wycinanie otworów w blatach drewnianych jest stosunkowo proste, to w przypadku innych materiałów, np. kamienia, potrzebne będą specjalistyczne narzędzia i umiejętności.

Bateria umywalkowa stojąca niska DEANTE Vigo

Bateria ścienna a podtynkowa

Czym charakteryzują się baterie umywalkowe stojące, ścienne i podtynkowe? Przyjrzyjmy się teraz pozostałym, dwóm wariantom.Ścienna bateria najczęściej spotykana jest w łazienkach urządzanych lata temu. To znane, sprawdzone i przede wszystkim tanie rozwiązanie, stąd wciąż jest chętnie kupowane przez Polaków. Baterię ścienną mocuje się bezpośrednio do instalacji wodnej wyprowadzonej ze ściany. W przypadku awarii, można ją bez problemu, samodzielnie wymienić na nową, ponieważ wszystkie części znajdują się „na wierzchu”. Wysokiej jakości, mosiężną baterię ścienną kupimy już za nieco ponad 100 zł.

Bateria umywalkowa ścienna WENDY - wylewka 20 cm

Bateria umywalkowa ścienna WENDY - wylewka 20 cm

W nowoczesnych domach, mieszkaniach czy apartamentowcach, modele ścienne raczej są rzadkością. Bardziej efektownym, aczkolwiek droższym rozwiązaniem, jest model podtynkowy, który umożliwia całkowite ukrycie przyłączy wodociągowych pod ścianą, zapewniając łazience elegancki, minimalistyczny wygląd. Na widoku zostają tylko uchwyt (albo uchwyty) oraz wylewka, zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami. Brak pełnej konstrukcji „na zewnątrz” to duże ułatwienie dla użytkowników, którzy oszczędzają w ten sposób sporo czasu na utrzymanie baterii i ściany w czystości. Należy jednak liczyć się z wyższymi kosztami zakupu armatury (średnio 350 zł) oraz koniecznością skorzystania z fachowej pomocy przy montażu. Decydując się na model podtynkowy, należy koniecznie wybrać produkt najwyższej jakości, objęty co najmniej kilkuletnią gwarancją.

Bateria umywalkowa podtynkowa DEANTE Werbena

Bateria umywalkowa podtynkowa DEANTE Werbena

Rodzaje wylewek

To, czym charakteryzują się baterie umywalkowe stojące, ścienne i podtynkowe – wszystkie, niezależnie od wybranego modelu, jest wylewka. Jakie są rodzaje wylewki do takich baterii? Wylewka może być krótka lub długa, prosta lub łukowata, wyciągana, obrotowa, stała i kaskadowa. Najważniejsze jednak, aby na jej końcu znajdował się perlator, czyli specjalne sitko, które napowietrza wodę. Strumień wydaje się wówczas bardziej intensywny, podczas gdy z kranu wypływa zdecydowanie mniej wody. To rozwiązanie przyjazne środowisku i domowemu budżetowi. Perlatora niestety nie posiadają baterie z wylewką kaskadową, jednak urok i miękkość wypływającego z kranu „wodospadu” wielu osobom rekompensuje nieco wyższe rachunki za wodę.

CROME bateria umywalkowa stojąca wysoka ZARA BLACK – perlator eco

CROME bateria umywalkowa stojąca wysoka ZARA BLACK – perlator eco

Z jednym uchwytem czy dwoma?

Wiecie już, czym charakteryzują się baterie umywalkowe stojące, ścienne i podtynkowe, więc na zakończenie przyjrzymy się dostępnym sposobom ich obsługi. Wybierać możemy spośród armatury z jednym lub z dwoma uchwytami regulującymi ciśnienie i temperaturę wody. Najpopularniejsze są modele jednouchwytowe, które pozwalają jedną ręką regulować siłę i temperaturę strumienia wody. W przypadku baterii dwuuchwytowej mamy do dyspozycji dwa osobne kurki - do zimnej i do ciepłej wody. O tym, które rozwiązanie jest lepsze/ładniejsze/wygodniejsze, każdy powinien zdecydować sam.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl