Łazienka w bloku
Łazienka w bloku

Łazienki w blokach to najczęściej ciasne, pozbawione słońca pomieszczenia, które wymagają naprawdę dobrego rozplanowania przestrzeni. Chociaż na ogół nie można w nich urządzić luksusowego salonu kąpielowego, nie oznacza to, że mała łazienka w bloku nie może być klimatyczna, komfortowa i funkcjonalna. Podpowiadamy, po jakie pomysły warto sięgnąć, by zaaranżować swoje prywatne mini SPA i nieco je (optycznie) powiększyć.

W małej łazience postaw na kabinę prysznicową

Łazienka w bloku

W bloku liczy się nie metr, ale każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Niestety, niewielka przestrzeń uniemożliwia realizację wielu fantazji. Wybór między wanną a prysznicem to podstawowy dylemat. Bardziej funkcjonalna w łazience w bloku na ogół będzie kabina prysznicowa, ponieważ zajmuje mniej miejsca i można ją ulokować w trudnych do zaaranżowania narożnikach. Możemy wybrać klasyczną, małą kabinę prysznicową z brodzikiem albo zaaranżować nowoczesną kabinę bez brodzika typu walk in. Tworzą ją ściany łazienki i (opcjonalnie, gdy woda wydostaje się spoza strefy natryskowej) ścianka prysznicowa (np. Massi WALK IN FIX). Kabina walk in dodatkowo optycznie powiększa wnętrze. W małych łazienkach dobrym rozwiązaniem są także drzwi łamane, np. Massi CASE, które dla komfortu kąpieli nie wymagają dużej przestrzeni wokół natrysku. Jeżeli decydujemy się na wannę, to postawmy na model dedykowany stricte małym łazienkom – nieco krótszy, węższy, o odpowiednim kształcie, wygodny i elastyczny w montażu, np. asymetryczna wanna Massi VAGO z możliwością dostawienia do ściany. Model VAGO, mimo niewielkich rozmiarów (150x75x60), jest bardzo pojemny (185 l), a rozszerzająca się część wanny umożliwia komfortowe rozłożenie ramion. Z kolei węższa, dolna część pozwala zaoszczędzić kilka centymetrów przestrzeni poza wanną.

Wybierz meble i wyposażenie o lekkim charakterze

Łazienka w bloku wymaga przemyślenia istotnych cech użytkowych kupowanego wyposażenia. Podwieszane elementy to rozwiązanie nie tylko ułatwiające szybkie sprzątanie, ale dodające całej aranżacji lekkości i przestronności. W małej łazience ważny jest także dobór niezbędnych mebli do przechowywania akcesoriów i kosmetyków. Tutaj idealnie sprawdzą się szafki z umywalkami (np. Cersanit). Są nie tylko eleganckie, ale także pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca i pieniędzy (ceny za komplet zaczynają się już od 369 zł). Jeśli marzymy o nowoczesnej i efektownej umywalce nablatowej, wybierzmy nieduży model z cienkimi rantami (np. Neve TELESIO). Z kolei szukając miski WC, postawmy na wersję wiszącą i kompaktową (np. Massi DECOS MINI).

Zastosuj jasne kolory – powiększysz optycznie łazienkę

Łazienka w bloku

Designerzy od lat zalecają jasne kolory dla małych pomieszczeń, które chcemy optycznie powiększyć. Efekt spotęgujemy, używając materiałów, które odbijają światło oraz montując duże lustra. Jeśli chcemy nieco przełamać jasną, monotonną kolorystykę, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie drewnianych elementów, np. w formie mebli, paneli czy dekoracji. Drewno nadaje wnętrzu ciepła i wyjątkowego klimatu. Wykończone na wysoki połysk płytki i śnieżnobiała ceramika również pozytywnie wpłyną na efekt optycznego powiększenia.

Nie ograniczaj oświetlenia

Ważne jest również oświetlenie – najlepiej o neutralnej barwie. W małych łazienkach w blokach często brakuje okien, dlatego ilości punktów świetlnych nigdy za mało! Pamiętajmy, że dobrze doświetlona łazienka wydaje się dużo większa.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl