11 grzechów Polaków podczas aranżacji łazienki
11 grzechów Polaków podczas aranżacji łazienki

W urządzaniu łazienki chodzi nie tylko o stworzenie efektownego wnętrza, które oczaruje naszych gości, ale przede wszystkim o zaaranżowanie funkcjonalnej i bezpiecznej dla wszystkich użytkowników przestrzeni. Aranżowanie łazienki to wielka przyjemność, ale jeszcze większe wyzwanie, wymagające doświadczenia i wiedzy. Jeśli tego zabraknie, bardzo łatwo o błędy. Niektóre to drobne wpadki, które po prostu obniżają komfort użytkowania pomieszczenia, za to inne mogą pociągać za sobą kosztowne konsekwencje. Specjalnie dla Was sprawdzamy, jakie grzechy najczęściej popełniają Polacy podczas aranżacji łazienki. A jest ich aż 11!

Grzech 1 – niewłaściwa wentylacja

Dobra wentylacja w łazience jest szczególnie ważna ze względu na podwyższoną wilgotność tego pomieszczenia i intensywne gromadzenie się w nim zabrudzeń. W naturalny sposób wentylują się tylko duże salony kąpielowe. Podczas kąpieli w wannie wytwarza się ok. 1000 g pary wodnej, a pod prysznicem – aż 1500 g, która skrapla się na oknach, ścianach, lustrze, suficie czy posadzce. Wilgoć wraz z zanieczyszczeniami doprowadzana jest do łazienki także z innych pomieszczeń. Brak lub nieodpowiednia wentylacja sprzyja rozwojowi grzybów, co jest mocno nieestetyczne, bardzo groźne dla zdrowia, wywołuje nieprzyjemny zapach, a z czasem prowadzi nawet do uszkodzenia ścian. Jednak brak lub nieodpowiednia wentylacja to nie tylko grzech i błąd, ale także łamanie prawa. Obecność wentylacji w łazience regulują przepisy - normy PN-83/B-03430 i PN-83/B-03430/Az3:2000. Minimalny strumień powietrza usuwanego z łazienki musi wynosić 50 m3/h, a z toalety – 30 m3/h.

Wilgoć po kąpieli musi zostać skutecznie odprowadzona

Wilgoć po kąpieli musi zostać skutecznie odprowadzona

Grzech 2 – nieodpowiednie oświetlenie

Samo oświetlenie sufitowe, chociaż jest podstawą, zdecydowanie w łazience nie wystarczy. Należy zadbać o kilka źródeł światła. Częstym błędem jest zarówno zbyt ostre, jak i zbyt słabe oświetlenie. Światło w łazience powinno mieć naturalną barwę i równomiernie padać na wszystkie kąty. Warto zadbać o wyraziste światło przy lustrze – jest ono niezbędne np. do wykonania makijażu czy ogolenia się. W łazience często lubimy się zrelaksować, więc dobrze postawić na jedno łagodne, nastrojowe źródło światła.

Lustro podświetlane LED VIDRE Hadar będące dodatkowym źródłem światła w łazience

Lustro podświetlane LED VIDRE Hadar będące dodatkowym źródłem światła w łazience

Grzech 3 – brak ergonomii

Rozmieszczając w łazience poszczególne sprzęty, meble, ceramikę etc., trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich wymiarów i odległości między nimi oraz wokół nich. Często staramy się „upchnąć” na niewielkiej powierzchni jak najwięcej elementów wyposażenia, jednak brak wolnej przestrzeni przed urządzeniami to grzech ciężki. Gdy nie przestrzegamy zasad ergonomii, łazienka staje się niefunkcjonalna, niewygodna, a nawet niebezpieczna. Przed umywalką należy pozostawić minimum 65x110 cm wolnego miejsca, wokół prysznica 70x90 cm, a przed wanną 70x100 cm. Jeśli w łazience mamy pralkę, do jej swobodnej obsługi potrzebna będzie przestrzeń o wymiarach 90x100 cm.

Ergonomiczna przestrzeń z wanną wolnostojącą MASSI Wall 140 cm

Ergonomiczna przestrzeń z wanną wolnostojącą MASSI Wall 140 cm

Grzech 4 – za mało miejsca na rzeczy

Trzymanie wszystkiego na wierzchu to częsty grzech Polaków. Tymczasem ukrycie kosmetyków, ręczników, detergentów i różnych akcesoriów w zamykanych szafkach pozwala wprowadzić do łazienki ład, ułatwia sprzątanie, dodaje pomieszczeniu przestronności i zwiększa poziom bezpieczeństwa we wnętrzu (np. chroni chemię przed dostępem dzieci). Jeśli naszym problemem jest brak miejsca na przechowywanie rzeczy, warto rozważyć zakup odpowiednich mebli łazienkowych. W przypadku bardzo małych łazienek, świetnie sprawdzają się np. szafki wiszące i kosze.

Szafka wisząca górna NEVE

Szafka wisząca górna NEVE

Grzech 5 – nieprzemyślana strefa kąpielowa

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przestronnego pokoju kąpielowego, zapewne nie musimy wybierać między wanną i prysznicem. Jeżeli jednak dysponujemy mocno ograniczoną przestrzenią, trzeba będzie podjąć decyzję. Warto wówczas spojrzeć realistycznie na gabaryty pomieszczenia, o czym często zapominamy. Jeśli wanna ma zająć połowę łazienki, może lepiej postawić na nowoczesną kabinę typu walk in? Albo wybrać specjalny, kompaktowy model wanny, dedykowany kilkumetrowym pomieszczeniom? Pamiętajmy, że błędne zastosowanie wanny lub prysznica może istotnie zaburzyć nie tylko wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność łazienki.

Strefa kąpielowa 2w1 z parawanem nawannowym dwuczęściowym Duso

Strefa kąpielowa 2w1 z parawanem nawannowym dwuczęściowym Duso

Grzech 6 – WC w nieodpowiednim miejscu

Niewłaściwa lokalizacja WC to nasz kolejny grzech. Wybierając miejsce montażu miski WC, należy kierować się gabarytami łazienki, odległością pomiędzy urządzeniami oraz układem pionu wodno-kanalizacyjnego. Idealna lokalizacja WC to obszar za drzwiami – o ile dysponujemy odpowiednią przestrzenią na montaż urządzenia i komfortowe korzystanie z niego (potrzebne jest ok. 80x60 cm, licząc od czoła miski). Gdy łazienka jest bardzo mała, toaleta nie powinna znajdować się naprzeciwko drzwi wejściowych.

Pomysł na małą łazienkę z miską wiszącą NEVE ELIF

Pomysł na małą łazienkę z miską wiszącą NEVE ELIF

Grzech 7 - źle dobrane meble

Meble w łazience pełnią rolę estetyczną i praktyczną. Powinny być dopasowane do potrzeb użytkowników i aranżacji pomieszczenia oraz wykonane z odpowiednich materiałów, odpornych na wilgoć. Niedopasowane meble – zarówno do naszych potrzeb w zakresie przechowywania, jak i do ceramiki, zdecydowanie popsują końcowy efekt wizualny i utrudnią utrzymanie porządku w łazience. Warto kupować gotowe zestawy np. umywalkę z szafką albo cały komplet łazienkowych mebli. Pamiętajmy, by do minimum ograniczyć masywne formy oraz otwarte półki i szafki, które wzmagają wrażenie zagracenia.

TEX NATURAL

Szafka wisząca z umywalką Neve TEX NATURAL

Grzech 8 – zbyt mocna kolorystyka

Chociaż większość z nas to indywidualiści, warto czasem pójść uniwersalną i ponadczasową drogą - zwłaszcza, jeśli chodzi o urządzanie łazienki. Zbyt fantazyjna kolorystyka, jaskrawe wzory, kolorowa mozaika czy dominujące, ciemne barwy nie tylko mogą się nam szybko znudzić czy wyjść z mody, ale również przytłoczyć wnętrze i optycznie odjąć mu metrów kwadratowych. Warto postawić na płytki w jasnych barwach o zimnych odcieniach.

Jasne barwy dodają pomieszczeniu przestronności - przykład aranżacji z wanną akrylową CERSANIT Nano

Jasne barwy dodają pomieszczeniu przestronności - przykład aranżacji z wanną akrylową CERSANIT Nano

Grzech 9 – niefunkcjonalne lustro

W wyposażeniu łazienki nie może zabraknąć lustra. Oprócz oczywistej funkcji użytkowej, pełni ono ważną rolę dekoracyjną. Pozwala optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń. Na rynku znajdziemy wiele wzorów i rozmiarów luster. Zatem w czym problem? W wielu łazienkach, zwłaszcza tych niewielkich, wisi za małe lustro, jest ono zbyt wąskie albo zostaje zawieszone na złej wysokości, przez co uniemożliwia swobodne przeglądanie się. Za małe lustro wiąże się z koniecznością zakupu większej tafli do innego pomieszczenia, a tym samym - z dodatkowymi kosztami.

Lustro podświetlane VIDRE Enif

Lustro podświetlane VIDRE Enif

Grzech 10 – kierowanie się głównie modą

Uleganie chwilowym trendom może nas sporo kosztować. Całkowita zmiana aranżacji łazienki, gdy np. wyjdzie z mody albo po prostu się nam znudzi, bywa znacznie trudniejsza i bardziej kosztowna niż metamorfoza innych pomieszczeń w mieszkaniu - zwłaszcza, jeśli wiąże się z kuciem płytek czy wymianą urządzeń. Zamiast ulegać przemijającym trendom, lepiej postawić na klasykę, ponadczasowość i uniwersalność bazowego wyposażenia. Za to możemy zaszaleć z dodatkami, gadżetami i dekoracjami, czyli czymś, co stosunkowo łatwo i niedrogo wymienić czy usunąć.

Kwiaty, obrazy czy dywaniki pozwalają łatwo nadać aranżacji modnego charakteru - na zdjęciu ścianka prysznicowa VIDRE Walk In Fix ze stałą ścianką boczną

Kwiaty, obrazy czy dywaniki pozwalają łatwo nadać aranżacji modnego charakteru - na zdjęciu ścianka prysznicowa VIDRE Walk In Fix ze stałą ścianką boczną

Grzech 11 – instalacja na widoku

Widoczne rury, plastikowy syfon na widoku czy niezasłonięte odprowadzenie ściekowe zdecydowanie psują estetykę pomieszczenia. Nawet, jeśli nie przywiązujemy szczególnej wagi do drobiazgów, to warto widoczne rury i wszelkie elementy instalacji skutecznie zamaskować. Jak? Np. do umywalki dobrać dekoracyjny, chromowany syfon oraz chować przyłącza w szafkach lub pod zabudową.

Półsyfon kwadratowy CROME

Półsyfon kwadratowy CROME

Z pewnością powyższą listę dałoby się rozszerzyć o znacznie więcej grzechów i grzeszków. Macie inne propozycje?

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl