
Mała (ale przemyślana) łazienka
Wygodna, efektowna i łatwa w sprzątaniu – taka powinna być każda łazienka. Wyzwanie zaczyna się wtedy, gdy do zagospodarowania mamy naprawdę niewielką przestrzeń.
„…Jest nas pięcioro. Spora rodzinka.
Dzieci to Maja, Marek i Lilka.
Więc jak widzicie, jest nas tu sporo.
I mała łazienka jest naszą zmorą…”
- Katarzyna Blumensztajn, II miejsce w konkursie „Pomysł na małą Łazienkę”
W Internecie można znaleźć mnóstwo inspirujących aranżacji, ale mała łazienka może pomieścić tylko jedną. Za to chętnych do jej użytkowania może być znacznie więcej.
Wielki projekt małej łazienki
Dobre rozplanowanie przestrzeni to podstawa, dlatego aranżację małej łazienki najlepiej rozpocząć od projektu. Pierwszeństwo w planowaniu mają elementy, które zajmują najwięcej miejsca. Warto zacząć od podjęcia kluczowej decyzji – wanna czy prysznic (a może 2w1)? Tu głównym priorytetem powinna być wygoda i funkcjonalność. Wybrany model kabiny prysznicowej lub wanny nie może „zagracić” ani optycznie pomniejszyć i tak już ciasnej przestrzeni. Jeśli bezwzględnie chcemy wannę, to kupmy nieco krótszą od standardowej. Jeżeli marzymy o modelu wolnostojącym, to wybierzmy taki, który można dostawić do ściany (np. Massi WALL o długości 140 cm). Zamiast wanny okrągłej czy prostokątnej, postawmy na kształt migdałowy, mocno zwężony (np. BESCO Gloria). W małych łazienkach sprawdzi się także wanna narożna (np. CERSANIT Nano). Z kolei wannę do zabudowy można wykończyć płytkami, które odpowiednio dobrane, optycznie dodadzą łazience kilkunastu centymetrów. Jeśli zdecydujemy się na prysznic, warto przemyśleć montaż kabiny typu walk in. Szklana ścianka prysznicowa zajmuje niewiele miejsca (np. Massi WALK IN, szerokość od 70 cm) i optycznie powiększa małą łazienkę. Należy pamiętać, że kabina walk in wymaga specjalnego odpływu liniowego, montowanego w podłodze. Rozwiązanie to cieszy się obecnie ogromną popularnością – bez względu na gabaryty pokoju kąpielowego. Kabiny bez brodzika doskonale wyglądają i są łatwe do utrzymania w czystości. Marka Massi, specjalnie z myślą o właścicielach małych łazienek, przygotowała całe zestawy idealnie dopasowanych produktów. Za zestaw składający się z nowoczesnej miski WC, umywalki OVAL i kabiny WALK IN FIX wraz z odpływem liniowym zapłacimy nieco ponad 2000 zł. A co z pralką? Wybierzmy model z małym bębnem albo znajdźmy na nią miejsce w kuchni lub przedpokoju (pralkę można z powodzeniem zabudować w szafie).
„…pomieszczenie jest małe, dlatego dokładnie wszystko musi być dopasowane (…) Nawet zaprojektowałam obraz wirtualny i wierzę, że po będzie ślicznie (…) Fajnie, że pralka jest wąska i od góry otwierana (…) Mała wnęka wręcz jest idealna na tą wąską pralkę…”
- Małgoś Pieńkowska, I miejsce w konkursie „Pomysł na małą Łazienkę”
Sprytne sposoby na małą łazienkę
„Łazienkę naprawdę małą mam
Ale wszystko zmieściłam
Mała wanna🛁,mała muszla klozetowa🚽Mały zlew…”
- Wiolka Kiliman, III miejsce w konkursie „Pomysł na małą Łazienkę”
Podczas aranżowania małej łazienki pamiętajmy o kilku sprawdzonych trikach. Pierwszy to umieszczenie lustra naprzeciwko wejścia. Wydłuży to pomieszczenie. Duże lustra oraz powierzchnie odbijające światło zawsze sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Na wejściu nie ustawiajmy dużych elementów, bo przytłoczą łazienkę. Zwróćmy uwagę także na płytki. Powinny być jasne i błyszczące. Podobnie meble. Brzmi nudno? Wystrój urozmaici tapeta o ciekawym wzorze, roślinność oraz oświetlenie. Umieszczenie lamp w pobliżu luster lub zastosowanie listw ledowych dodatkowo rozjaśni i powiększy wizualnie wnętrze. Pamiętajmy też o sprytnych produktach – takich do małych łazienek. Tu polecają się kompaktowe produkty „mini”, np. z linii Neve Mini zawierającej zestawy WC o kompaktowych rozmiarach.
Cytaty pochodzą z prac nagrodzonych w konkursie „Pomysł na małą łazienkę” zamieszczonych na profilu FB https://www.facebook.com/Tanialazienka/
- Przeczytaj również nasz poradnik o tym jak mieć dobry pomysł na łazienkę?
- Wróć do listy artykułów i porad dotyczących aranżacji łazienek.