
Jeśli decydujemy się na wannę, będzie nam potrzebna także odpowiednia bateria wannowa – dopasowana do stylistyki naszej łazienki, ilości wolnego miejsca i oczywiście do naszych możliwości finansowych. Zakup optymalnego modelu może stanowić niemałe wyzwanie zwłaszcza, gdy jest to nasz debiut w aranżacji strefy kąpielowej. Aby pomóc Wam w podjęciu trafnej decyzji, przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiecie się m.in. czym charakteryzują się baterie wannowe stojące, ścienne i podtynkowe.
Armaturę wannową mocuje się do ściany, montuje bezpośrednio na wannie (lub obok) albo ustawia na podłodze. Najpopularniejszym rozwiązaniem w polskich domach i mieszkaniach są baterie ścienne natynkowe jednouchwytowe, chociaż coraz częściej, zwłaszcza w nowoczesnych projektach, można spotkać np. luksusowe modele wolnostojące. Większość rynkowych produktów posiada wbudowany w korpusie przełącznik na prysznic. Z tego względu, baterie wannowe nazywane są często bateriami wannowo-prysznicowymi. Do niektórych modeli producenci dodatkowo dołączają dopasowane stylowo i funkcjonalnie zestawy natryskowe.
Strefa kąpielowa z baterią wannową wolnostojącą CROME ZARA BLACK NEW
Bateria wannowa ścienna natynkowa
Czym charakteryzują się baterie wannowe ścienne, stojące i podtynkowe? Zacznijmy od wariantu ściennego, który od lat cieszy się największą popularnością w polskich domach i mieszkaniach. Bateria ścienna, zgodnie ze swoją nazwą, montowana jest na ścianie. Ze względu na sposób montażu, baterie ścienne dzielą się na natynkowe i podtynkowe. Baterię natynkową mocuje się bezpośrednio do instalacji wodnej wyprowadzonej ze ściany. W przypadku awarii, można ją bez problemu, samodzielnie wymienić na nową, ponieważ wszystkie części znajdują się na zewnątrz. To znane, sprawdzone i przede wszystkim tanie rozwiązanie, stąd wciąż bardzo chętnie wybierane przez Polaków. Wysokiej jakości, mosiężną baterię ścienną kupimy już za ok. 150 zł. Baterie natynkowe mogą być wyposażone w jeden lub dwa uchwyty regulujące siłę i temperaturę strumienia wody.
Klasyczna bateria wannowa ścienna WENDY
Bateria wannowa ścienna podtynkowa
Czym charakteryzują się baterie wannowe podtynkowe, stojące i ścienne? Przyjrzyjmy się jeszcze jednemu wariantowi ściennemu - baterii wannowej podtynkowej. To bardzo efektowne, aczkolwiek dość drogie rozwiązanie, często wykorzystywane w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach, zwłaszcza mieszkań i apartamentów, gdzie łazienki posiadają ograniczony metraż. Montaż „pod tynkiem” oznacza, że przyłącza wodociągowe zostają całkowicie ukryte, a na widoku pozostają tylko uchwyt (albo uchwyty) oraz wylewka. Brak pełnej konstrukcji na zewnątrz zapewnia strefie kąpielowej elegancki, minimalistyczny wygląd oraz ułatwia utrzymanie baterii i ściany w czystości. Należy jednak liczyć się z większymi wydatkami (jakość takiej armatury musi być bezwzględnie najwyższa) oraz koniecznością skorzystania z fachowej pomocy przy montażu. Decyzję o zakupie modelu podtynkowego warto podjąć jeszcze przed położeniem płytek.
Bateria wannowa podtynkowa MASSI Venice
Bateria wannowa stojąca
Czym charakteryzują się baterie wannowe stojące, ścienne i podtynkowe? Weźmy teraz pod lupę model stojący. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy albo nie możemy zamontować baterii na ścianie, możemy umieścić ją na krawędzi wanny w specjalnie wyciętych otworach. Jeżeli nie można zamontować armatury na wannie (nie zezwala na to producent, np. ze względu na zbyt duży ciężar baterii), można zainstalować ją na oddzielnej półce albo na ceramicznej obudowie wanny. Najczęściej spotykane są baterie stojące jednootworowe, wymagające tylko jednego otworu. Niezwykle designerskim i eleganckim rozwiązaniem, polecanym zwłaszcza do nowoczesnego salonu kąpielowego, jest bateria trzyotworowa, w której słuchawka prysznicowa, wylewka i uchwyt z przełącznikiem stanowią trzy odrębne elementy.
Bateria wannowa stojąca 3-otworowa DEANTE Minimal
Bateria wannowa wolnostojąca
Wiecie już, czym charakteryzują się baterie wannowe stojące, ścienne i podtynkowe, jednak w naszym poradniku chcielibyśmy Wam przybliżyć jeszcze jedną, bardziej luksusową opcję – wysokie baterie wannowe wolnostojące, idealne do każdej, zwłaszcza przestronnej łazienki. Ze względu na wspaniały design, pełnią rolę nie tylko czysto użytkową, ale również dekoracyjną. Przepięknie wyglądają w duecie z nowoczesną wanną wolnostojącą. Ceny baterii wolnostojących stały się w ostatnich latach zdecydowanie bardziej przystępne, stąd rosnąca popularność tego typu rozwiązania w polskich domach i mieszkaniach. Wybierać można spośród wielu wzorów – nowoczesnych, klasycznych, a nawet retro (np. w kolorze złotym). Większość dostępnych na rynku modeli wolnostojących posiada w komplecie dopasowaną estetycznie i funkcjonalnie słuchawkę prysznicową. Montaż baterii wolnostojącej warto zaplanować przed wykonaniem remontu w łazience.
Bateria wannowa wolnostojąca Stylus
Rodzaje wylewek w bateriach wannowych
To, czym charakteryzują się baterie wannowe stojące, ścienne i podtynkowe, niezależnie od wybranego modelu, jest wylewka. Jakie są rodzaje wylewki do takich baterii? Wylewka może być krótka lub długa, prosta lub łukowata, wyciągana, obrotowa, stała i kaskadowa. W przypadku armatury wannowej, ważniejsze od designu wylewki, są jej parametry techniczne. Jeśli zależy nam na rozwiązaniu przyjaznym dla domowego budżetu i środowiska, warto wybrać baterię z wylewką wyposażoną w perlator napowietrzający, czyli specjalne sitko, które napowietrza wodę. Dzięki perlatorowi, strumień wydaje się bardziej intensywny, a w rzeczywistości z kranu wypływa zdecydowanie mniej wody. Perlatora nie znajdziemy w bateriach z wylewkami kaskadowymi, ale za to otrzymujemy wyjątkowy efekt wizualny i cudowną miękkość wydostającego się z kranu wodospadu wody. Jeśli montujemy wannową baterię ścienną, koniecznie musimy dobrze wymierzyć odległość między ścianą a wanną, by kupić armaturę z odpowiednio długą wylewką. To podstawa komfortowego użytkowania strefy kąpielowej.
Zobacz również przewodnik: