Vademecum brodzików prysznicowych
Vademecum brodzików prysznicowych

Planujesz zakup lub odnowę kabiny prysznicowej? Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się m.in. jak zamontować brodzik prysznicowy krok po kroku, jaki model wybrać oraz jak prawidłowo dbać o brodzik prysznicowy, by służył Ci przez wiele lat.

Z czego są zrobione brodziki?

Brodzik prysznicowy może być wykonany z różnych materiałów, które decydują o jego cechach użytkowych i estetycznych. Największą popularnością cieszą się obecnie brodziki akrylowe. Akryl jest materiałem bardzo lekkim, łatwym w formowaniu oraz ciepłym w dotyku, dzięki czemu do kabiny z akrylowym brodzikiem wchodzi się z przyjemnością - nawet o poranku w sezonie zimowym. Po latach, gdy akrylowy brodzik zmatowieje, można go łatwo i niskim kosztem całkowicie odnowić. Na rynku dostępne są ponadto brodziki ceramiczne, zdecydowanie cięższe od tych akrylowych. Ceramikę producenci często pokrywają specjalnymi powłokami, które zapobiegają osadzaniu się kamienia i zanieczyszczeń. Uszkodzenia ceramicznego brodzika są jednak praktycznie nieusuwalne. Niezwykle trwałym rozwiązaniem jest brodzik stalowy, przy czym o jego wytrzymałości decyduje grubość i jakość pokrywającej go emalii. Użytkownikom stalowych brodzików może jednak przeszkadzać chłodna powierzchnia i hałas, który wywołuje spadająca woda. Rzadziej kupowane są brodziki wykonane z kompozytu (mielonych kamieni z żywicą), z materiałów syntetycznych i z kamienia naturalnego.

Akrylowy brodzik prostokątny PUREZE Petrus 80 x 120 cm  

Akrylowy brodzik prostokątny PUREZE Petrus 80 x 120 cm 

Jakie są dostępne kształty brodzików?

Jeżeli chodzi o kształty, jest w czym wybierać – zwłaszcza, gdy kupujesz popularny akrylowy brodzik prysznicowy. W ofercie producentów znajdziesz brodziki prostokątne, kwadratowe, półokrągłe, okrągłe oraz narożne. W sklepach najczęściej kupisz kwadratowy brodzik prysznicowy 90x90, 80x80 lub 70x70 cm. Jeśli marzysz o przestronnej kabinie prysznicowej, możesz wybrać np. większy model kwadratowy o wymiarach 100x100 cm albo brodzik prostokątny o wymiarach np. 90x120, 90x140, a nawet 90x160 cm. Oprócz kształtu, ogromne znaczenie przy wyborze brodzika ma jego głębokość. Klasyczne brodziki mają średnio od 5 do nawet 30 cm głębokości. Dużą popularnością cieszą się obecnie brodziki typu ultra slim, które wystają ponad podłogę zaledwie 1-3 centymetry, praktycznie się w nią wtapiając. Prezentują się wyjątkowo nowocześnie i są bardzo funkcjonalne, ponieważ wchodzenie i wychodzenie z kabiny nie sprawia żadnych problemów. Z kolei głęboki brodzik prysznicowy z pewnością docenisz, jeśli masz małe dzieci, a w Twojej łazience zabrakło miejsca na wannę. Wygodnie wykąpiesz w nim maluchy, a jeśli zdecydujesz się na model z siedziskiem, zyskasz sporo dodatkowej przestrzeni do odpoczynku albo przechowywania kosmetyków.

Brodzik kwadratowy głęboki SCHEDPOL Dante 90 x 90 cm

Brodzik kwadratowy głęboki SCHEDPOL Dante 90 x 90 cm

Jak zamontować brodzik prysznicowy?

Teraz powiemy Ci, jak zamontować brodzik prysznicowy (instrukcja dotyczy klasycznego modelu akrylowego z panelem bocznym i nóżkami). Syfon zwykle trzeba kupić oddzielnie. Pamiętaj, by zawsze kierować się dołączoną do produktu instrukcją producenta, a nasze wskazówki traktować jedynie pomocniczo.

 1. Przygotuj miejsce instalacji - ściany i podłoga powinny być wyłożone płytkami.
 2. Zmierz panel i dopasuj długość nóżek tak, żeby panel zmieścił się pod brodzikiem. Zamontuj i wypoziomuj nóżki.
 3. Przykręć uchwyty panelu bocznego.
 4. Upewnij się, że brodzik prysznicowy trzyma pion i że panel boczny do niego pasuje (nie montuj go jeszcze).
 5. Oznacz w podłodze miejsce na syfon. Jego dolną część połącz z odpływem kanalizacyjnym za pomocą rury elastycznej. Jeśli rura jest zbyt długa, możesz uciąć jej końcówkę i wyrównać. Na dolną część syfonu nałóż uszczelkę.
 6. Nałóż na boki brodzika silikon lub klej montażowy i przyklej go do ściany. Jeśli wybrałeś model z uchwytami montażowymi, przykręć je do ściany.
 7. Skręć syfon. Włóż jego górną część w otwór odpływowy brodzika i skręć z dolną częścią (tą wcześniej podłączoną do kanalizacji). Żadna uszczelka nie może być podwinięta. Włóż pozostałą część syfonu i górną pokrywkę.
 8. Zdejmij folię ochronną z brodzika.
 9. Przeprowadź próbę szczelności, zalewając syfon wodą.
 10. Przyklej nóżki brodzika do podłogi. Nałóż silikon wokół nóżek.
 11. Załóż panel. Teraz czas na uszczelnienie.

Obudowa podpłytkowa SCHEDPOL do brodzika

Obudowa podpłytkowa SCHEDPOL do brodzika

Jak uszczelnić brodzik prysznicowy?

Jeśli zastanawiasz się, jak uszczelnić brodzik prysznicowy skutecznie i trwale, zacznij od właściwej hydroizolacji pod płytkami. W przypadku ewentualnej nieszczelności, zapobiegniesz zalaniu sąsiada i innych pomieszczeń. Po zamontowaniu brodzika, wytrzyj go do sucha i oklej taśmą malarską jego krawędzie oraz krawędzie panelu bocznego. Następnie wypełnij szczeliny na całej długości silikonem i uformuj spoinę gumową. Zerwij taśmy, póki silikon jest mokry. Brodzik prysznicowy będzie gotowy do montażu kabiny i użytkowania po ok. 24h.

Brodzik kwadratowy PUREZE Balamonte 80 x 80 cm

Brodzik kwadratowy PUREZE Balamonte 80 x 80 cm

 

Jak dbać i czyścić brodziki prysznicowe?

Jak wyczyścić brodzik prysznicowy z akrylu? Dziecinnie prosto! Wystarczy przetrzeć powierzchnię miękką ściereczką lub gąbką nasączoną wodą z mydłem oraz wytrzeć do sucha. Brodzik prysznicowy można też myć środkami chemicznymi, ale tylko tymi bezpiecznymi dla akrylu. Drobne rysy usuwa się za pomocą specjalnej pasty polerskiej i miękkiej ściereczki. Warto stosować wosk (raz w roku). Należy także pamiętać o regularnym oczyszczaniu syfonu. Najlepiej kupić model, który można wygodnie czyścić od góry.

Brodzik prostokątny PUREZE Balamonte 90 x 120 cm

Brodzik prostokątny PUREZE Balamonte 90 x 120 cm

Jakie są problemy z brodzikami?

Najczęstszym problemem jest przeciekanie brodzika (niewłaściwa hydroizolacja). Zdarza się również, że woda nie spływa swobodnie - zwłaszcza w przypadku brodzików ultra slim (nieodpowiedni spad). Bywa też, że powierzchnia żółknie, matowieje, pojawiają się rysy i pęknięcia (przyczyną może być niska jakość produktu). Jednak dobrej jakości (zwróć uwagę na okres gwarancji!), optymalnie dopasowany i prawidłowo zamontowany brodzik prysznicowy nie powinien sprawiać Ci żadnych problemów przez wiele lat.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl