
Zarówno rozmiar, jak również kształt i rodzaj wanny powinien zostać dopasowany do powierzchni i ustawności łazienki oraz do indywidualnych preferencji domowników. Korzystanie z wanny i całego pomieszczenia musi być komfortowe i bezpieczne. Wanna to inwestycja na lata, dlatego jej zakup trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Obecnie wybór jest ogromny – śmiało można powiedzieć, że nieograniczony. Nic dziwnego, że wciąż nie możecie się zdecydować na konkretny model. W podjęciu decyzji mogą Wam pomóc… wybory innych klientów. Specjalnie dla Was sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze kształty wanien, jakie są najpopularniejsze typy wanien oraz jak duże wanny najczęściej goszczą w polskich łazienkach.
Wanna wolnostojąca MASSI Bellis 150 cm
Najpopularniejsze typy wanien
Dostępne na rynku wanny różnią się przede wszystkim pod względem materiału, z którego zostały wykonane, kształtu (wzornictwa), gabarytów oraz sposobu montażu (jakie są najpopularniejsze kształty wanien, a także bestsellerowe rozmiary przeanalizujemy w dalszej części artykułu). Na początek przyjrzyjmy się tworzywom, z których produkuje się wanny. Najczęściej spotykane w polskich domach i mieszkaniach są:
- Wanny akrylowe - akryl jest tworzywem miłym w dotyku, zawsze przyjemnie ciepłym (co docenisz zwłaszcza w sezonie zimowym i wczesnym rankiem), posiadającym dobre właściwości izolacyjne, dzięki czemu dłużej utrzymuje ciepło wody w wannie. W efekcie, kąpiesz się dłużej bez konieczności ciągłego dolewania gorącej wody, co w perspektywie czasu generuje spore oszczędności i pomaga chronić środowisko. Akrylowa powierzchnia przetrwa rozmaite zabawy dziecięce, ponieważ jest odporna na przebarwienia. Dodatkowym atutem akrylu jest możliwość uzyskania wielu ciekawych kształtów, dlatego chętnie sięgają po niego producenci rozwiązań łazienkowych. Wanny akrylowe są stosunkowo niedrogie, a po latach codziennego użytkowania, można je niewielkim kosztem całkowicie odnowić.
- Wanny konglomeratowe – konglomerat jest materiałem niezwykle wytrzymałym, odpornym na zadrapania i różne uszkodzenia mechaniczne oraz bardzo łatwym w czyszczeniu. Dzięki temu, doskonale nadaje się do produkcji rozwiązań łazienkowych. Wanny z konglomeratu cechują się nie tylko funkcjonalnością, ale również wysoką estetyką. Mogą być śmiało wykorzystywane w rodzinnych łazienkach, z których korzystają małe dzieci.
- Wanny z kompozytu sanitarnego - kompozyt to kruszywo mineralne (np. połączenie kwarcytu z żywicą), wysoce odporne na zadrapania, zarysowania i przebarwienia. Umożliwia producentom rozwiązań łazienkowych tworzenie nieograniczonych wzorów wanien. Wanny z kompozytu wyróżniają się designerską, świeżą formą, a dzięki dodatkowi żywicy akrylowej, ich powierzchnia jest przyjemnie ciepła w dotyku i idealnie gładka.
- Wanny stalowe – stal charakteryzuje się maksymalną odpornością na uderzenia i zarysowania. Wanny stalowe wykonuje się z cienkiej blachy, dzięki czemu są lekkie. Ich wadą jest szybkie tracenie ciepła i… cena. Potrafią kosztować 2x więcej niż modele akrylowe (przy czym jeszcze droższe są wanny żeliwne).
Najpopularniejsze wymiary wanien
Dostępne na rynku wanny różnią się od siebie rozmiarami, tj. głębokością, długością, szerokością i pojemnością. Jakie gabaryty sprzedają się najlepiej?
- Głębokość większości modeli wynosi 38–47 cm;
- Najczęściej spotykane długości to 140-190 cm;
- Najpopularniejsze szerokości to 70-100 cm;
- Średnica wanien okrągłych to na ogół 140 lub 150 cm;
- Pojemność wanien wynosi od 90 litrów do nawet 400 litrów.
Wanna prostokątna BESCO Talia 110x70 cm
Rośnie popularność modeli kompaktowych, celowo „skróconych”, by pasowały do małych łazienek np. w blokach. Ich dłuższy bok może wynosić jedynie 110 cm. Istnieje także opcja wykonania wanny na wymiar, co jest jednak rozwiązaniem kosztownym. A jakie są najpopularniejsze kształty wanien?
Najpopularniejsze kształty wanien
Obecnie wanna stanowi kluczowy (jeśli nie najważniejszy) element dekoracyjny łazienki, dlatego dostępne na rynku modele przyjmują coraz to bardziej fantazyjne formy. Jakie są najpopularniejsze kształty wanien? Do wyboru pozostają modele asymetryczne i symetryczne, klasyczne - prostokątne, owalne, migdałowe, a nawet okrągłe, które przypominają jacuzzi. Wszystkie są chętnie kupowane przez klientów, chociaż ze względu na łatwość dopasowania do każdego wnętrza, prym niezmiennie wiodą wanny prostokątne.
Prostokątna wanna akrylowa CERSANIT Virgo 170x75 cm
Najczęstsze sposoby montażu
Jeśli zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze kształty wanien, zainteresować Cię powinny także najczęściej wybierane formy montażu. W polskich domach i mieszkaniach od wielu lat dominują wanny obudowane (do zabudowy). Jednak to wanny wolnostojące podbijają serca współczesnych konsumentów i projektantów wnętrz. Na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie staniały, przez co stały się dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Na rynku dostępne są nawet takie modele wolnostojące, które można przystawić do ściany.
PUREZE Wanna wolnostojąca przyścienna 150 cm
Najpopularniejsze nie znaczy najlepsze
Wiesz już, jakie są najpopularniejsze kształty wanien, a także flagowe typy i wymiary, jednak kluczowym kryterium wyboru wanny do Twojej łazienki powinien być nie rynkowy sukces danego modelu, ale suma potrzeb wszystkich (lub głównych) użytkowników wanny. Inną wannę warto wstawić do łazienki rodzinnej, z której korzystają małe dzieci, inną do M1 singla, a jeszcze inną do mieszkania seniora. Jeśli wahasz się między dwoma rozmiarami, postaw na model obszerniejszy, w którym będziesz mógł swobodnie wyprostować nogi. Pamiętaj przy tym, że wielkość wanny wpływa na jej głębokość, a w konsekwencji – na zużycie wody oraz na komfort wchodzenia/wychodzenia.
Zobacz również: