Umywalki - wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Umywalki - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Umywalka jest integralnym elementem każdej łazienki, używanym wielokrotnie w ciągu dnia. Jej zakup to inwestycja na lata, dlatego powinien zostać dobrze przemyślany. Dostępne w sklepach umywalki różnią się od siebie pod względem sposobu montażu, rozmiarów, użytego materiału, zastosowanych technologii, designu czy ceny. Wybór jest ogromny, co utrudnia podjęcie trafnej decyzji zakupowej - zwłaszcza początkującym designerom.

Z myślą o osobach, które wyposażają nową łazienkę, remontują starą oraz chcą odświeżyć samą strefę umywalkową, przygotowaliśmy krótką analizę dostępnych na rynku typów umywalek. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się znaleźć idealną umywalkę do Twojej łazienki – taką, która spełni oczekiwania wszystkich domowników i będzie Wam służyć przez lata, a przy okazji doskonale wpisze się w aranżację wnętrza.

Jakie są sposoby montażu umywalek?

Dostępne na rynku umywalki różnią się od siebie przede wszystkim pod względem sposobu montażu. Wyróżnić można:

  • umywalki wiszące - mocowane do ściany,
  • umywalki stojące – stawiane na posadzce,
  • umywalki nablatowe - montowane na blacie,
  • umywalki podblatowe – montowane na równi z szafką lub blatem,
  • umywalki wpuszczane w blat – ich rant wystaje ponad poziom szafki lub blatu.

Umywalki wiszące

Umywalki wiszące mocowane bezpośrednio do ściany za pomocą odpowiednich śrub to rozwiązanie tradycyjne, proste i niedrogie, z pewnością wciąż obecne w wielu, a może nawet w większości polskich domów i mieszkań. Są one na ogół niewielkie (mierzą średnio do 50 cm szerokości), dlatego często goszczą w łazienkach o małym metrażu, np. w bloku, a także w toaletach czy w łazienkach dla gości. Umywalki wiszące są także stosunkowo tanie, uniwersalne stylowo i technicznie oraz ponadczasowe. Sprawdzają się praktycznie w każdej łazience. Wykonany z najwyższej jakości ceramiki, objęty 10-letnią gwarancją model wiszący renomowanej marki kupimy już za nieco ponad 100 zł. To kompromis idealny między ceną a jakością. Syfon najczęściej ukryty jest za stojącym na ziemi postumentem lub zamocowanym do ściany półpostumentem. Postumenty dostępne są w różnych wzorach, co pozwala na nieszablonowe zaaranżowanie strefy umywalkowej. Czasem producenci oferują gotowe zestawy (umywalka + dopasowany stylowo i funkcjonalnie postument lub półpostument). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby całkiem zrezygnować z ukrywania odpływu, a tym samym z montażu postumentu czy półpostumentu i zainstalować elegancki, ozdobny syfon.

Umywalka CERSANIT Mito Red 60

Umywalka CERSANIT Mito Red 60

Umywalki stojące

Umywalki stojące, zwane też wolnostojącymi, to niezwykle efektowne, bardzo praktyczne, solidne i bezpieczne rozwiązanie, chociaż ze względu na spore rozmiary, dedykowane raczej przestronnym salonom kąpielowym niż małym łazienkom w blokach. Umywalki stojące mogą przyjmować fantazyjne wzory – od nowoczesnych, geometrycznych, masywnych form, przez design klasyczny i uniwersalny, po oryginalne modele stylizowane. Ustawia się je albo bezpośrednio przy ścianie, albo w innej lokalizacji łazienki, np. zestawiając z baterią wolnostojącą. Modele wolnostojące coraz częściej goszczą w projektach nowoczesnych wnętrz. Niestety, mają jedną, podstawową wadę – wysoką cenę. Jeśli jednak dobrze przeszukamy sklepy (zwłaszcza internetowe), znajdziemy solidny model już za ok. 400 zł.

Umywalka wolnostojąca NEVE Benito

Umywalka wolnostojąca NEVE Benito

Umywalki podblatowe i wpuszczane w blat

Kolejnym rodzajem dostępnych na rynku umywalek, są umywalki wpuszczane w blat oraz umywalki podblatowe. Pierwsze mocuje się w blacie, dlatego ich ranty wystają nieco ponad jego poziom, a drugie – w całości pod blatem, na równi z nim. Pod tego typu umywalkami na ogół znajduje się szafka łazienkowa, która nie tylko generuje sporo miejsca na przechowywanie ręczników, kosmetyków, detergentów etc., ale również pozwala dyskretnie ukryć elementy montażowe (ale jak się domyślacie, kosztem przestrzeni w pierwszej szufladzie czy półce). Wokół umywalki pozostaje wolna przestrzeń na akcesoria i kosmetyki, które zawsze chcemy mieć pod ręką. Umywalki wpuszczane w blat często sprzedawane są w zestawie z szafką, ponieważ otwór na umywalkę musi zostać bardzo dokładnie wymierzony i wycięty, co w domowych warunkach może być trudne i grozić nawet zniszczeniem blatu. Dużą zaletą modeli wpuszczanych w blat są wyższe brzegi, które zapobiegają rozchlapywaniu się wody po blacie, a tym samym chronią jego powierzchnię przed zniszczeniem. Jeśli ranty dodatkowo są szerokie, dostarczają nam jeszcze więcej ceramicznej przestrzeni do ustawiania drobnych przedmiotów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z szafki i pozostawić elementy odpływu na widoku. W końcu styl industrialny dzisiaj króluje. Wówczas świetnie sprawdzi się dekoracyjny syfon.

Umywalka CERSANIT Ontario wpuszczana w blat

Umywalka CERSANIT Ontario wpuszczana w blat

Umywalki nablatowe

Umywalki nablatowe, mocowane na blacie lub na meblach łazienkowych, są obecnie bardzo chętnie wybierane zarówno przez konsumentów, jak i projektantów wnętrz. To rozwiązanie niezwykle nowoczesne i efektowne, a przy tym bardzo praktyczne i relatywnie niedrogie. Dostępność ogromnej ilości wzorów ułatwia znalezienie idealnej umywalki nablatowej do tworzonej aranżacji. Pod blatem z tego typu umywalką można pomysłowo zagospodarować przestrzeń, nablat. umieścić szafkę na ręczniki, wstawić kosz na pranie albo pralkę. Okrągła, owalna, kwadratowa, prostokątna czy asymetryczna, biała czy kolorowa (np. cała czarna lub niebieska z zewnątrz), mała czy duża, głęboka czy płytka, z otworem na baterię czy bez, z klasycznymi czy cienkimi rantami – w tym segmencie naprawdę jest w czym wybierać.

Kolekcja kolorowych umywalek nablatowych z cienkim rantem NEVE Aborre

Kolekcja kolorowych umywalek nablatowych z cienkim rantem NEVE Aborre

Z jakich materiałów wykonuje się umywalki?

Dostępne na rynku umywalki różnią się także pod względem materiału, z którego są wykonywane. Najpopularniejszym od lat tworzywem jest ceramika. To materiał praktyczny, trwały i odporny na przebarwienia. Śnieżnobiała ceramika pasuje do każdego wnętrza - klasycznego i nowoczesnego. Coraz częściej producenci rozwiązań łazienkowych pokrywają ceramiczne produkty specjalnymi powłokami antybakteryjnymi, które zapobiegają gromadzeniu się na powierzchni kamienia, bakterii, grzybów, kurzu i innych zabrudzeń oraz zdecydowanie ułatwiają utrzymanie urządzenia w perfekcyjnej czystości (do dokładnego umycia wystarczy bieżąca woda). Oprócz ceramiki, do produkcji umywalek używa się także granitu, marmuru, kompozytu, konglomeratu, stali nierdzewnej i emaliowanej, tworzyw sztucznych oraz akrylu. Miłośnikom nietypowych, nowoczesnych aranżacji może spodobać się np. umywalka wykonana ze szkła albo drewniana, której powierzchnia zostaje odpowiednio zabezpieczona.

Ceramiczna umywalka nablatowa Neve OVIA z powłoką Nano w systemie Easy Clean

Ceramiczna umywalka nablatowa Neve OVIA z powłoką Nano w systemie Easy Clean

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj umywalki jest najmodniejszy, najtrwalszy czy najwygodniejszy w użytkowaniu. O tym, jaka umywalka sprawdzi się najlepiej w Twojej łazience, powinieneś zadecydować sam, biorąc pod uwagę m.in. preferencje co do designu, rozmiaru i sposobu montażu, potrzeby poszczególnych domowników (również tych najmłodszych), stylistykę pomieszczenia oraz swoje możliwości finansowe. Ważne są także Wasze zwyczaje – ile czasu spędzacie w łazience oraz jakie (i jak dużo) rzeczy przechowujecie w obrębie strefy umywalkowej. Decyzja o wyborze danego modelu na pewno nie powinna opierać się wyłącznie na estetyce. Na szczęście oferta producentów rozwiązań łazienkowych jest na tyle bogata, że z pewnością uda się Wam znaleźć produkt zarówno o pożądanych cechach technicznych, jak i wymarzonym designie.

Zobacz również przewodnik:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl