
Do zaaranżowania idealnej łazienki potrzeba szerokiej wyobraźni, kreatywności oraz chociaż podstawowej wiedzy z zakresu projektowania wnętrz – zwłaszcza, jeśli tematem zajmujemy się samodzielnie. Chodzi o to, by efekt końcowy zadziwiał niebanalną estetyką oraz zachwycał funkcjonalnością. Kupując wyposażenie łazienkowe, warto dobrać kilka detali, które domykają aranżację zarówno od strony wizualnej, jak i użytkowej oraz nadają jej unikatowego charakteru.
Stosuj lustra – powiększają optycznie przestrzeń
W wyposażeniu łazienki nie może zabraknąć lustra. Oprócz oczywistej funkcji użytkowej, pełni ono ważną rolę dekoracyjną. Pozwala optycznie zwiększyć i rozjaśnić przestrzeń, dodaje pomieszczeniu głębi oraz podkreśla jego wyjątkowy styl. Na rynku znajdziemy wiele wzorów i rozmiarów luster. Warto przyjrzeć się modelom z oświetleniem LED (np. ArtForma, 100 x 80 cm), ponieważ są designerskie i bardzo praktyczne. Dzięki podświetlonej ramie, lustro LED dodaje wnętrzu nowoczesności i zapewnia wyraziste odbicie. Światło nie zniekształca kolorów, co docenią zwłaszcza panie podczas wykonywania makijażu. Do wybranych modeli można dokupić m.in. włącznik ruchu bezdotykowego, zegar LED czy lusterko powiększające, aby wzbogacić produkt o dodatkowe funkcje.
Wykorzystaj paski i lampy LED o zróżnicowanej barwie światła.
Modna łazienka jest EKO, dlatego powinniśmy wybrać do niej energooszczędne oświetlenie o długiej żywotności. Doskonale sprawdzą się paski i lampy ledowe. Barwę i natężenie światła w łazience należy dopasować do poszczególnych stref, bowiem innej iluminacji oczekujemy wykonując makijaż, a innej podczas relaksacji w wannie. Przy lustrze światło powinno być chłodne i intensywne, a w strefie kąpielowej ciepłe i stonowane.
Zamontuj ozdobny grzejnik
Wyposażenie łazienki tworzy również grzejnik. Powinien być on dopasowany zarówno do gabarytów pomieszczenia, jak i do planowanej aranżacji. Obecnie wybierać możemy spośród wielu rozmiarów, kształtów, materiałów, powłok, a nawet kolorów. Dzięki temu, z łatwością znajdziemy idealny model do urządzanej łazienki. Praktycznym rozwiązaniem jest grzejnik żeberkowy, który równomiernie rozdziela ciepło i pozwala na suszenie/ogrzewanie ręczników (np. Sea-Horse ERYK, 120 x 50 cm). Należy koniecznie zwrócić uwagę na jakość produktu. Wykonanie urządzenia ze stali i objęcie go gwarancją to większa pewność długoletniej, bezproblemowej eksploatacji.
Pamiętaj o właściwym przechowywaniu drobiazgów
W łazience, w której chcemy się odprężyć po ciężkim dniu, nie ma miejsca na chaos. Wszelkiego rodzaju meble umożliwiają zachowanie w pomieszczeniu porządku. Ręczniki, kosmetyki i środki czystości trzeba przecież gdzieś przechowywać. Na małych powierzchniach świetnie sprawdzają się szafki pod umywalkę, słupki oraz… wiklinowe kosze.
Gadżety i dekoracje, czyli (niemal) niezbędne wyposażenie łazienek
Wszelkiego rodzaju „nadprogramowe” elementy dopieszczą nasze wnętrze i nadadzą mu oryginalnego charakteru. Wazon ze świeżymi kwiatami, fototapeta inspirowana naturą, dekoracyjna lampa, muszelki, świeczki, baterie stojące i gadżety – to właśnie detale budują atmosferę pomieszczenia. Limonkowy papier toaletowy (np. Renova) cudownie dopełni aranżację minimalistycznej łazienki, w której dominują szarości. Z kolei wodoodporny, bezprzewodowy głośnik (np. Massi) umożliwi słuchanie muzyki podczas kąpieli, potęgując efekt relaksacji.
- Przeczytaj również nasz poradnik o tym, jak urządzić łazienkę na poddaszu.
- Wróć do listy artykułów i porad dotyczących aranżacji łazienek.