Niezbędne i opcjonalne wyposażenie łazienki. Poradnik dla remontujących
Niezbędne i opcjonalne wyposażenie łazienki. Poradnik dla remontujących

Urządzanie łazienki to wielka przyjemność, ale również duże wyzwanie. Wybór wyposażenia łazienkowego jest obecnie tak ogromny, że często nie wiemy, jakie produkty, wzory czy technologie sprawdzą się akurat w naszym przypadku. Nie tylko kabiny prysznicowe i wanny przyjmują dzisiaj fantazyjne kształty. Nawet typowo „użytkowe” elementy, jak miski WC czy odpływy liniowe zaskakują designem i różnymi, sprytnymi rozwiązaniami. Do zakupu wyposażenia warto się dobrze przygotować, aby nie zapomnieć o niektórych drobiazgach, a jednocześnie nie zagracić wnętrza niepotrzebnymi czy nieodpowiednio dobranymi sprzętami. Podpowiadamy, jakie wyposażenie wybrać do nowoczesnej i funkcjonalnej łazienki.

Zacznij od planu

Zanim udasz się na zakupy, zrób listę elementów, które koniecznie chcesz mieć w swojej łazience oraz listę sprzętów i akcesoriów opcjonalnych (kupisz je, jeśli wystarczy Ci miejsca i pieniędzy). Następnie odpal program do planowania przestrzeni albo po prostu rozrysuj swoją łazienkę na kartce papieru. Twoim priorytetem powinna być funkcjonalność i ergonomia wnętrza. Koniecznie weź pod uwagę miejsca, w których znajdują się bądź znajdą przyłącza i odprowadzenia wody. Przed położeniem płytek i wstawieniem sprzętów, całą instalację wodną musisz mieć gotową. Spójrz realistycznie na gabaryty i możliwości pomieszczenia. Pamiętaj, że przed poszczególnymi elementami wyposażenia musi pozostać wolna przestrzeń, aby swobodnie i bezpiecznie z nich korzystać. W urządzaniu łazienki nie chodzi o to, by rezygnować ze swoich marzeń i potrzeb, ale by szukać kompromisów i alternatywnych rozwiązań. Jeśli wanna zajmie połowę powierzchni, może lepiej postawić na nowoczesne kabiny prysznicowe typu walk in, które optycznie powiększają przestrzeń, a montowane w nich deszczownice zapewniają relaks porównywalny do kąpieli w wannie.

Wyposażenie strefy kąpielowej

Zobacz również

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem przestronnego pokoju kąpielowego i dysponujesz odpowiednim budżetem, zapewne nie będziesz musiał wybierać między wanną i prysznicem. Jeżeli jednak dysponujesz mocno ograniczoną przestrzenią, trzeba będzie podjąć decyzję. Mała łazienka wcale nie oznacza konieczności zrezygnowania z wanny – nawet wolnostojącej. Obecnie produkuje się wanny dedykowane właśnie ciasnym pomieszczeniom. Są krótsze i nie wymagają dodatkowej zabudowy. Jednak taka kompaktowa wanna może okazać się niewygodna np. dla wysokiego mężczyzny. W przypadku niewielkich łazienek optymalnym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe bez brodzika, które można zaaranżować np. w mało ustawnej wnęce czy dowolnym narożniku. Integralnym elementem kabin walk inodpływy liniowe, montowane w posadzce, które zapewniają skuteczne, a przy tym efektowne odprowadzanie wody (zapytaj fachowca, czy w Twojej łazience jest możliwe wykonanie odpowiedniego spadu). Jeżeli wnęka tworzona ze ścian jest dość płytka i woda zalewa łazienkę, warto zamontować wnękowe drzwi prysznicowe. Idealnym dopełnieniem kabiny prysznicowej będzie deszczownica. Wypływający z niej strumień wody przypomina miękko opadający deszcz, gwarantując dogłębne odprężenie podczas codziennych kąpieli.

Aranżacja strefy kąpielowej ze ścianką prysznicową VIDRE Walk In Fix

Aranżacja strefy kąpielowej ze ścianką prysznicową VIDRE Walk In Fix

Wyposażenie strefy umywalkowej

Integralnym elementem każdej łazienki jest umywalka. W sklepach dostępne są różne modele umywalek, różniące się od siebie pod względem sposobu montażu, rozmiarów, użytego materiału, zastosowanych technologii, wzornictwa czy ceny. Do wyboru pozostają umywalki wiszące - mocowane do ściany, stojące – stawiane na posadzce, nablatowe - montowane na blacie, podblatowe – montowane na równi z szafką lub blatem oraz wpuszczane w blat, których rant wystaje ponad poziom szafki lub blatu. O tym, jaka umywalka będzie najlepsza dla Twojej łazienki, zdecyduj sam/-a, biorąc pod uwagę preferencje i potrzeby wszystkich domowników, a także stylistykę pomieszczenia i swoje możliwości finansowe. Pamiętaj, że do urządzenia strefy umywalkowej potrzebna Ci będzie również armatura. Wybierać możesz spośród baterii ściennych i stojących, jedno- i dwuuchwytowych. Oglądając różne modele umywalek, kabiny prysznicowe czy inne elementy wyposażenia, nie kieruj się wyłącznie ich estetyką czy ceną, ale przede wszystkim parametrami technicznymi i funkcjonalnością. Łazienkę urządza się na lata.

Funkcjonalna strefa umywalkowa z umywalkami nablatowymi Neve OVIA

Funkcjonalna strefa umywalkowa z umywalkami nablatowymi Neve OVIA

Wybór miski WC

W projektach nowoczesnych wnętrz standardem są WC podtynkowe, czyli miski zawieszone na stelażach podtynkowych. To rozwiązanie estetyczne, wygodne i trwałe, które wypiera popularne kompakty. WC podtynkowe pozwala na dyskretne zabudowanie zbiornika do spłukiwania wody oraz rury odpływowej. Na widoku pozostaje tylko użytkowa, zaprojektowana zgodnie z najnowszymi trendami, część urządzenia. Cały mechanizm spłukujący zostaje obmurowany lub obudowany płytami gipsowo-kartonowymi, a powstała zabudowa może służyć jako elegancka półka na akcesoria. Kluczową zaletą misek wiszących jest możliwość łatwego i szybkiego czyszczenia – zarówno samego urządzenia, jak i podłogi pod nim. Coraz częściej ceramika sanitarna, kabiny prysznicowe i inne elementy wyposażenia pokrywane są powłokami antybakteryjnymi, które zapobiegają osadzaniu się zabrudzeń i kamienia oraz znacząco ułatwiają czyszczenie. Warto wybrać miskę WC z deską wolnoopadającą w komplecie oraz z systemem szybkiego montażu i demontażu deski.

Miska wisząca ALZA w czarnym macie z deską wolnoopadającą slim

Miska wisząca ALZA w czarnym macie z deską wolnoopadającą slim

Meble łazienkowe

Meble łazienkowe odgrywają kluczową rolę w funkcjonalności i stylistyce pomieszczenia. Dzielą łazienkę na strefy, pozwalają zachować porządek, dopełniają całą aranżację i budują unikatowy klimat. Do wyboru pozostają różnego rodzaju szafki, słupki i kosze. W małej łazience najlepiej sprawdzą się szafki wiszące. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości między meblami a sprzętami. Wanny i kabiny prysznicowe wymagają pozostawienia ok. 70-80 x 100-120 cm wolnego miejsca przed nimi. Natomiast przed umywalkami i miskami WC zostawia się na ogół ok. 70 cm wolnej przestrzeni przed i ok. 20-30 cm po bokach.

Szafka wisząca ORISTO Black Sun lustrzana

Szafka wisząca ORISTO Black Sun lustrzana

Akcesoria i dekoracje

Gdy już obejrzymy różne meble, kabiny prysznicowe, wanny, umywalki czy miski WC, możemy rozpocząć poszukiwania idealnych akcesoriów i dekoracji. W wyposażeniu łazienki nie może zabraknąć lustra. Oprócz oczywistej funkcji użytkowej, pełni ono ważną rolę dekoracyjną. Pozwala optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń, dodaje pomieszczeniu głębi oraz podkreśla jego wyjątkowy charakter. Na rynku znajdziemy wiele wzorów i rozmiarów luster. Ciekawym rozwiązaniem są lustra, które można wzbogacić o dodatkowe funkcje, np. matę grzewczą zapobiegającą parowaniu podczas kąpieli, zegar LED, regulator jasności, przełącznik dotykowy czy moduł bluetooth z głośnikami. Do niezbędnego wyposażenia łazienki należy również grzejnik. Obecnie wybierać możemy spośród różnych rozmiarów, kształtów, materiałów, powłok, a nawet kolorów grzejników. Praktycznym rozwiązaniem będzie model żeberkowy, który dodatkowo pozwala na suszenie i ogrzewanie ręczników. Jeśli mamy jeszcze miejsce (i budżet) możemy rozejrzeć się za opcjonalnymi dodatkami, gadżetami i dekoracjami. Egzotyczna roślina, ciekawa fototapeta, dekoracyjna lampa czy bezprzewodowy głośnik – akcesoria łazienkowe pozwolą „dopieścić” Twoje wnętrze i zbudować w nim doskonały klimat.

Korek klik klak Forb

Korek klik klak Forb

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl